در باره ما

روزنامه‌نگاری چیست؟
روزنامه‌نگاری، حرفه‌ای است که فرد در آن با اطلاعات ، تحلیل ، خبر و رسانه‌ها سر و کار دارد. در این حرفه ، مجموعه‌ای از اطلاعات ، در شکل‌‌های مختلف و در پیوند با وقایع ، موضوعات و مسائل روز به مخاطب ارائه می‌شود.
از روزنامه‌نگاری به‌عنوان صدای افکار عمومی ، پایه‌ چهارم دموکراسی و آینه‌ واقعیت‌های اجتماعی یاد می‌شود. از همین‌ رو روزنامه‌نگاری حرفه‌ای و مستقل ، اهمیت و ارزش بسیار زیادی در جامعه دارد.
روزنامه‌نگاری ، اگرچه با ظهور مجلات و روزنامه‌ها شناخته شده است ولی در کل به رشته‌ای گفته می‌شود که در زمینه‌ اطلاعات ، اخبار و تحلیل وقایع روز فعالیت می‌کند ، اما با ظهور رسانه‌های تازه همچون رادیو ، فیلم‌های مستند خبری ، تلویزیون و اینترنت هم‌ چنان به کسانی که در تحریریه‌ هر یک از این رسانه‌ها کار می‌کنند روزنامه‌نگار ( Journalist ) می‌گویند.

روزنامه‌نگار کیست؟
«روزنامه‌نگار»، کسی است که در تهیه و تولید محتوای رسانه‌ای اعم از فیلم ، تلویزیون ، عکس ، رادیو ، مولتی میدیا ( چندرسانه‌ای ) ، اینترنت ، روزنامه و مجله نقشی اساسی دارد.
در حالی که هر خبرنگاری روزنامه‌نگار هست ، هر روزنامه‌نگاری خبرنگار نیست. او ممکن است دبیر سرویس ، سردبیر ، منتقد ، یادداشت‌نویس ، تحلیل‌گر ، عکاس خبری ، گرافیست و یا تهیه‌کننده باشد.

خبرنگار چه می‌کند؟
خبرنگار فردی است که به‌ طور مشخص ، وظیفه‌ تهیه و عرضه‌ خبر را برای یک رسانه به عهده دارد.
وی باید از منابع خبری خود ، خبر به دست آورد ، پردازش کند ، با اطلاعات دیگر ترکیب کند ، مورد ارزیابی قرار دهد و دلایل اهمیت آن را مشخص کند.

نیمچه روزنامه نگار کیست؟
امروز بسیاری از تولیدکنندگان گزارش های خبری کسانی هستند که فقط به دلیل علاقه ی شخصی و در کنار امور دیگرِ زندگی شان به تفنن گزارش هائی تهیه می کنند. به این ها شهروند – خبرنگار می گویند و این نوع کار با عنوان ” گزارشگریِ شهروندی ” شهرت و اعتبار پیدا کرده است.
خبرنگار- شهروند ، ممکن است دارای اطلاعاتی در زمینه‌ چگونگی ثبت و شرح یک واقعه باشد که در این صورت گزارش وی ارزش بیشتری می‌یابد. اطلاعاتی مانند زمان ، مکان ، تعداد ، چگونگی و پیامدها می‌تواند ارزش مستندسازی واقعه را بیشتر سازد.
بنابراین می شود گفت که نیمچه روزنامه نگار یک فرد ” روزنامه نگار – شهروند ” یا ” شهروند – خبرنگار ” است.

  • Twitter
  • del.icio.us
  • Digg
  • Facebook
  • Technorati
  • Reddit
  • Yahoo Buzz
  • StumbleUpon